Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wały J. Dąbrowskiego 2, 63-900 Rawicz, tel. +48 222 500 115

A4 Popup

 

 

 

 

piramida dzieci mlodziez v5 01 auto 600x600 

Oprac pod. Kier. Prof. Jarosza M., Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia; 2019

JAK ROZUMIEĆ PIRAMIDĘ?

Piramida w graficzny sposób opisuje rożne grupy spożywcze wraz z proporcjonalną ich zawartością. Im wyższe piętro Piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności. Dodatkowo piramida zawiera elementy stylu życia będące kluczem do zdrowia jak np. codzienna aktywność fizyczna  

Dekalog zdrowego żywienia według Instytutu Żywności i Żywienia

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, bądź aktywny ruchowo.
3. Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem kalorii.
4. Spożywaj codziennie co najmniej 2 duże szklanki chudego mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomerów trans nasyconych kwasów tłuszczowych.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Nie pij alkoholu.

 

Jak działają dopalacze?

 

 zobacz jak działają dopalacze

Co to są dopalacze?

„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy:

1) o działaniu pobudzającym,

2) o działaniu halucynogennym oraz

3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany.

Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy . Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

 

 

Źródło dopalacze.info

moj walenty jest the best "Bezpieczne walentynki"

14 lutego 2020 w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu z okazji akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczne Walentynki” mającej na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową uczniowie mogli skorzystać z oferty stoiska PSSE w Rawiczu.

Czytaj więcej: Bezpieczne walentynki

Mapa strony

Mapa zagrożeń