Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wały J. Dąbrowskiego 2, 63-900 Rawicz, tel. 655453937

A4 Popup

 logo wsse sm         UWAGA !      logo wsse sm

Samochodowy punkt pobrań wymazów

Szanowni Państwo, informujemy że w dniach 29-30.05.2020 r. na parkingu Szkoły Podstawowej w Sierakowie przy ul. Przyjemskiego 35 (dawne gimnazjum) w godzinach od 10:00-19:00 uruchomiony zostanie samochodowy punkt pobrań wymazów tzw. Drive-thru do bezpłatnych badań w kierunku koronawirusa dla mieszkańców powiatu rawickiego. Przedsięwzięcie organizowane jest przez 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, Państwową Inspekcję Sanitarną oraz samorząd lokalny.

Szanowni Państwo, informujemy że rejestracja telefoniczna zainteresowanych pobraniem wymazu w kierunku SARS-CoV-2 w ramach samochodowego punktu pobrań Drive-thru 29-30.05.2020r. prowadzona będzie pod numerem telefonu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
61 656 80 75
Potrwa od 27 do 29.05.2020r.
w godzinach 8.00-16.00

 

all4web
 

Światowy Dzień Aids 2019

CityScroller LESZNO 350x240 2019m

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu informuje, że z okazji Światowego Dnia AIDS w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie zostanie uruchomiony tymczasowy punkt konsultacyjno-diagnostyczny.

 

CityScroller LESZNO 350x240 2019m

Całoroczny PKD prowadzący bezpłatne i anonimowe badania funkcjonuje w Poznaniu.

CityScroller Poznan PKD 350x240 2019m

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia.
W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy przesiewowe - oparte na metodzie ELISA (EIA),  wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1,jak
i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od miejsca badania.

Interpretacja wyniku:

  • Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło min. 12 tygodni a wynik testu jest ujemny, oznacza to, że osoba badana nie jest zakażona wirusem HIV.
  • Wynik dodatni (pozytywny) testu przesiewowego nie świadczy jeszcze o zakażeniu wirusem HIV. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik dodatni testu musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia - metodą Western blot. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony wirusem HIV.

Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)

W punkcie konsultacyjno–diagnostycznym (PKD), testy w kierunku HIV wykonywane są anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który informuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, szacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustala, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!

Mapa strony

Mapa zagrożeń