Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wały J. Dąbrowskiego 2, 63-900 Rawicz, tel. +48 222 500 115

A4 Popup

 

Dopalacze

D O P A L A C Z E ! ! !

stop 

Czym są środki zastępcze tzw. „dopalacze”?

„Dopalacze” to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne (wykazujące działanie stymulujące, relaksujące i halucynogenne), które nie znajdują się na liście środków nadzorowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.. Występują pod wieloma postaciami, a ich skład często nie jest podawany na opakowaniach. Stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

Objawy zatruć

Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne np. agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienie, brak kontaktu z osobą. Substancje te mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg. W latach 2014 i 2015 w Polsce i innych krajach UE dramatycznie wzrosła liczba zatruć i zgonów związanych z użyciem środków zastępczych. Leczenie zatruć jest długotrwałe i nie zawsze gwarantuje powrót do pełni sił.

Działania zapobiegawcze

Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco monitoruje przypadki wytwarzania lub wprowadzania do obrotu środków zastępczych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu prowadzi cyklicznie szkolenia na terenie powiatu pleszewskiego pt.” STOP UZALEŻNIENIOM” skierowane zarówno dla uczniów jak i dla rodziców.

W trakcie szkolenia poruszane są zagadnienia dotyczące m. in. leków bez recepty, dopalaczy i innych środków mających działanie psychoaktywne.

 

Gdzie szukać pomocy ?

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?

Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji?

Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami?

Jesteś uzależniony?

Z A D Z W O Ń ! ! !

tel

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na  www.116111.pl/napisz.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rawiczu – W naszej Placówce można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Można również przekazywać informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

 

Linki:

Ważne telefony - JPG logo highres

Strona GIS - www

Filmy:

Film 1 - www       Film 2- www

Mapa strony

Mapa zagrożeń